Pod Kolibou vznikne projekt Mestských víl Wachtmeister

Pod Kolibou vznikne projekt Mestských víl Wachtmeister

V podhorí Koliby, v lokalite Stráže, pribudne ďalší nový projekt. Mestské vily Wachtmeister pribudnú v lokalite, ktorej dominujú mohutné vily a uzavreté rezidenčné areály. Rovnako bude vyzerať aj najnovší projekt, ktorý vyplní pozemok, kde sa doteraz nachádzal len „menší“ rodinný dom, ktorý však parcelu nevyužíval naplno.

Mestské vily Wachtmeister vzniknú vo väzbe na Suchú ulicu, jednu z pomerne skrytých uličiek, ktoré sa hadia pomedzi zástavbu luxusných domov. Ich architektúra je v niektorých prípadoch pomerne svojrázna, kým samotná cesta je v zlom stave. Vzhľad plotov nebol nijakým spôsobom regulovaný, vo veľkej miere tu chýbajú chodníky aj zeleň. Ulica tak nepôsobí ako súčasť prémiovej štvrte. Napriek tomu tu vznikajú jeden za druhým nové domy a menšie rezidenčné projekty.

Najnovší prírastok bude mať podobu pätice trojpodlažných domov, v ktorých vznikne celkovo 12 bytov. Žiaden dom nebude obsahovať viac ako tri byty, spĺňa tak definíciu rodinného domu (oficiálne ide o jednu bytovku, dvojdom a rodinný dom). Viacero rezidencií je tak riešených ako mezonety, hoci niektoré budú aj trojpodlažné. Hovoriť o izbovitosti je predčasné, keďže v projekte má byť v tomto smere dostupná pomerne veľká variabilita – vnútorné priečky sú štandardne zo sádrokartónu.

Developer, spoločnosť Sucha 4 s.r.o., blízky dizajnovej predajni Diagram Concept Store, domy vybaví do štádia holobytu. Špecifikované sú len hliníkové okná a exteriérové tienenie, iné prvky uvedené nie sú. Oficiálny web však zdôrazňuje veľkorysé narábanie s prístupom k exteriéru – všetky byty budú mať terasu alebo predzáhradku, pričom na strešných terasách bude možné umiestniť aj privátne wellness. Ďalším benefitom má byť možnosť nechať si byt navrhnúť architektom z kancelárie BLZK Architekti. Na danú ponuku zatiaľ reagoval jeden klient.

Developer sa priznáva k architektovi celého projektu, ktorým je Iľja Skoček ml., jeden z popredných súčasných slovenských architektov a predseda Slovenskej komory architektov. Podľa jeho vlastných slov vzniká v projekte spojenie výhod bývania v rodinnom dome a v mestskom byte. Charakteristickým prvkom projektu bude najmä použitie tehličkového obkladu na fasádach jednotlivých objektov v kombinácii s antracitovými konštrukciami nad strešnými terasami. Prvé podzemné podlažie bude omietnuté materiálom, z vizualizácií asociujúcim brizolit.

Rezidenčný areál bude v duchu mnohých okolitých projektov aj víl uzavretý a oplotený. Obyvatelia tak budú mať „totálne súkromie“. Nejde možno o celkom presné označenie, keďže v okolí sa nachádzajú rodinné domy aj dve bytovky, v tejto časti Bratislavy ale ide prakticky o štandard, vyžadovaný jej obyvateľmi.

Výstavba by sa mala podľa oficiálneho webu spustiť už v septembri tohto roka, pričom v apríli roka 2022 budú ukončené hrubé stavby všetkých objektov. Celý areál aj s domami bude dokončený v novembri 2022 a odovzdávanie bytov sa očakáva na začiatku roka 2023. Developer však nezabúda dodať, že ide len o informatívny harmonogram a dátum dokončenia sa môže s ohľadom na rozličné okolnosti meniť.

„Prémiová“ lokalita nad centrom Bratislavy sa opäť o čosi viac zahustí. Kúsok po kúsku sa vypĺňajú zostávajúce voľné plochy, ktoré donedávna dominovali svahom nad mestom. Do začiatku 21. storočia bola zástavba v lokalite Wachtmeister, resp. Stráže, riedka a dominovali jej vinohrady alebo záhrady. Atraktívne výhľady na centrálne časti metropoly však znamenali prudký rozvoj, na ktorý nebola táto časť mesta celkom pripravená – čo však platí takmer o všetkých častiach Bratislavy, ktoré prešli v nedávnej minulosti výraznejším redevelopmentom.

Po dokončení Mestských víl Wachtmeister ešte bude v okolí zostávať niekoľko plôch, ktoré budú skôr či neskôr zurbanizované. V priamom susedstve projektu sa napríklad nachádza veľký pozemok, ktorého vlastník je spojený s developerom luxusného projektu Zochova 7 v historickom centre Bratislavy. O čosi nižšie vo svahu, pod nedávno dokončeným projektom Gansberg od ITB Development, sa zas nachádza obrovská plocha, vlastnená majiteľmi developerskej spoločnosti Grunt.

Gansberg a jeho developer predstavuje ojedinelý prípad, kedy projekt priniesol aj určité zlepšenia v okolí – vybudovaný bol napríklad chodník a nová zastávka. Inak však nemožno hovoriť, že by výstavba v tejto oblasti prinášala zlepšenie infraštruktúry, kvality verejného priestoru (čo znamená aj vybudovanie nového chodníka) alebo bola aspoň popudom ku kvalitnejšej regulácii územia. To neznamená úplne zastavenie developmentu – na to je už neskoro – ale aspoň opatrenia, ktoré prispejú k zlepšeniu ucelenosti lokality.

Ani luxusné časti Bratislavy sa totiž nevyhýbajú chybám, ktoré vidíme na predmestiach. Namiesto estetických plotov s jednotným štýlom je tu veľká tvarová a materiálová variabilita, pričom nezriedka vznikajú aj obrovské nepriehľadne ploty z betónových tvárnic. Niečo ako uličná či stavebná čiara neexistuje, definovanie charakteru či tvaru strechy je taktiež ilúziou. Parkovanie si každý rieši po svojom, niekto v garáži, iný pred domom. Takto by to jednoducho nemalo vyzerať. Ani na predmestí a oveľa výraznejšie na Kolibe.

Rastúce využívanie služieb prestížnych architektov je potešujúci trend pri developerských projektoch aj pri individuálnych investíciách súkromných osôb. Estetická úroveň mnohých novostavieb išla v posledných rokoch výrazne hore. Na úrovni plánovacích dokumentov a zonálnych plánov, ktoré môžu vniesť do území aké-také kvalitatívne parametre, však vývoj značne zaostáva. Kým sa to nezmení, budú „prémiové štvrte“ lacnou hrou na luxus.

Zdroj: yimba.sk